Olsztyn jest niesamowity pod wieloma względami. Znajdują się tu wyjątkowe miejsca i rzeczy, które trzeba odwiedzić, zobaczyć i spróbować. Nie sposób wymienić tu wszystkie jednocześnie, ale warto skupić się na totalnie turystycznych i rekreacyjnych perełkach Olsztyna.
Na pierwszym miejscu zdecydowanie Zamek
Zamek Kapituły Warmińskiej to wizytówka miasta. Imponująca gotycka budowla gościła w swoich murach Mikołaja Kopernika. Stąd rozciąga się wyjątkowy widok na panoramę miasta. Zamek to obowiązkowy punkt na mapie Olsztyna.
Jezior czar
W Olsztynie znajduje się aż 11 jezior. Wszystko pięknie i zgrabnie wkomponowane przez przyrodę w krajobraz miasta. Idealne miejsce do wypoczynku dla każdego mieszkańca i turysty.
Wysoka brama
Zwieńczenie olsztyńskiej Starówki. Jedna z najstarszych budowli w mieście. Część gotyckiej fortyfikacji miasta o funkcjach obronnych. Dziś można podziwiać jej piękno podczas spaceru.
Miasteczko uniwersyteckie
Miasteczko studenckie położne jest nad jeziorem Kortowskim. Znajdują się tutaj zarówno akademiki, jak i budynki dydaktyczne. Tak pięknego otoczenia nie ma żaden uniwersytet w Polsce.
Kopernik
Mikołaj Kopernik odcisnął swoje piętno na życiu Olsztyna. Przede wszystkim obronił miasto przed najazdem krzyżackim. Prowadził tu swoje obserwacje astronomiczne, a także pracował jako komornik. Dziś w Olsztynie Kopernika można spotkać w wielu miejscach, gdyż jest patronem szkół, szpitala, ulicy, obserwatorium itp.
Olsztyński browar
Dzisiejszy browar z Olsztyna bazuje na tradycyjnych piwowarskich recepturach regionu. Tutejsze piwa mają nawet certyfikat Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle.
Kościół św. Jakuba
Potężna gotycka budowla XIV wieku odcisnęła się w historii Olsztyna niezwykłą legendą. Według niej do kościoła wbiegł spłoszony jeleń i padł martwy przed ołtarzem. Aby upamiętnić to wydarzenie, stworzono świecznik ozdobiony prawdziwym porożem.
Ratusz
Najstarsza część ratusza pochodzi z XVI wieku. Poddano go renowacji w 2003 roku i po tych zabiegach odzyskał on swój dawny kształt. Kiedyś mieściła się tu siedziba władz miasta.
Planetarium
Drugie co do wielkości planetarium w Polsce znajduje się właśnie w Olsztynie. Otwarto je 19 lutego 1973 roku w 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
Pałac Archiprezbitera
Pałac biskupi wybudowany w XVIII wieku w stylu neobarokowym jako siedziba archiprezbiteratu olsztyńskiego. Z początkiem XX. wieku przebudowano go na pałac w stylu secesyjnym pełen bogatych zdobień. Aktualnie znajduje się tu siedziba arcybiskupa Archidiecezji warmińskiej.