Mediator – kim jest, cechy, uprawnienia, zarobki

Mediator – kim jest?

Mediacje mają pomóc w ugodowym rozwiązaniu sporów. Polegają głównie na przeprowadzeniu rozmów między stronami konfliktu. Najważniejszą rolę odgrywa w nich mediator. Spotkania mogą być prowadzone metodą bezpośrednią w obecności osób zainteresowanych. Czasami mediatorzy rozmawiają osobno ze zwaśnionymi ludźmi i pośredniczą między nimi. Oprócz tego wyróżnia się mediacje sądowe oraz pozasądowe. Najważniejsza zasada pracy w tej profesji brzmi „po pierwsze nie szkodzić”.

Jak zostać mediatorem?

Jak zostać mediatorem? Przede wszystkim należy spełnić wymogi formalne, zawarte w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 czerwca 2003 r. w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach karnych. Mediatorzy muszą:

 • mieć ukończone 18 lat w przypadku spraw cywilnych lub 26 lat przy innych sprawach,
 • posiadać polskie obywatelstwo,
 • posiadać pełnię praw cywilnych,
 • posługiwać się biegle językiem polskim,
 • wykazać brak karalności za przestępstwa umyślne,
 • posiadać odpowiednie przygotowanie do prowadzenia mediacji,
 • ukończyć 40-godzinny kurs z zakresu metod mediacji (jeżeli zakres mediacji jest inny niż cywilne).

Kandydaci muszą mieć wykształcenie wyższe. Do zawodu najlepiej przygotowują kierunki takie jak: psychologia, pedagogika, resocjalizacja czy socjologia.

Uprawnienia mediatora

Zawód mediatora wymaga odpowiednich uprawnień. Są one nadawane po uprzednim złożeniu wniosku w placówce sądu okręgowego. W formularzu powinna być zawarta klauzula o treści: Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Do podania należy dołączyć dokumenty, między innymi zaświadczenie o niekaralności i potwierdzenie ukończenia wyżej wspomnianego kursu.

Cechy mediatora

Mediator rozwodowy, małżeński, cywilny, gospodarczy czy karny – niezależnie od ukierunkowania ważne są pewne cechy, które umożliwiają prowadzenie pertraktacji między stronami konfliktu. Według Kodeksu Etyki Mediatora przedstawiciele zawodu powinni być bezstronni, neutralni, uczciwi, obiektywni, opanowani. Mediatorzy muszą umieć aktywnie słuchać i łagodzić konflikty.

Mediator – zarobki

A jak wyglądają zarobki mediatorów? Profesja ta zaliczana jest do tak zwanych wolnych zawodów, dlatego trudno określić miesięczne wynagrodzenie. Stawki są podawane za godzinę pracy lub cały dzień. Według Rozporządzenia Ministra z 2005 roku w przypadku spraw majątkowych lub takich, gdzie nie trzeba oceniać wartości sporu, obowiązują następujące stawki: pierwsze posiedzenie – 60 zł, a drugie – 25 zł.

Mediator – Olsztyn

Mediatorzy z Olsztyna mogą rozpocząć współpracę przede wszystkim z sądami. Niektóre banki oraz firmy ubezpieczeniowe chętnie zatrudnią specjalistów potrafiących rozwiązać spory w kwestiach finansowych. Część specjalistów decyduje się na założenie własnych firm konsultingowych. Mediatorzy rodzinni mogą poszukać pracy w poradniach małżeńskich.

Zostaw komentarzKategorie informacyjne

Najnowsze oferty pracy:

 • Technik Farmaceutyczny

  Gemini Polska Sp. z o.o.

  Dodane: dzisiaj, Lokalizacja: warmińsko-mazurskie/ Olsztyn

  Jak się u nas pracuje? jest dynamicznie – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile...

 • Zastępca Kierownika Sklepu

  Action Poland Sp. z o.o.

  Dodane: dzisiaj, Lokalizacja: warmińsko-mazurskie/ Szczytno

  Zadania współpraca z kierownikiem sklepu w zakresie koordynowania i organizowania pracy nadzorowanie działań związanych z funkcjonowaniem sklepu pod nieobecność kierownika nadzorowanie realizacji planów sprzedażowych oraz standardów ekspozycji towarów...

Więcej ofert pracy
logo-rynek-pracy-w-Olsztynie

 2018 PRACA W OLSZTYNIE © WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE