Odszkodowanie za zwolnienie z pracy

Bezpodstawne zwolnienie z pracy – odszkodowanie od pracodawcy

W życiu każdego pracownika może dojść do nieprzyjemnej sytuacji, jaką jest bezpodstawne zwolnienie z pracy. Wypowiedzenie umowy powinno mieć formę pisemną. Dokument zawiera między innymi informacje o okresie wypowiedzenia. Jeśli pracodawca nie zastosował postanowień dotyczących tego zapisu, to zwolniona osoba ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku nieuzasadnionej dyscyplinarki, lub gdy pracownik korzystał z tak zwanego okresu ochronnego przed emeryturą.

Zasady poprawnego wypowiedzenia umowy są określone w artykule 30. Kodeksu pracy. Według prawa istnieją 4 sposoby rozwiązania umowy:

 • na mocy porozumienia stron,
 • przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia,
 • przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (możliwe tylko w określonych sytuacjach np. przy ciężkim naruszeniu obowiązków pracowniczych),
 • z upływem czasu, na który była zawarta.

Przy rozwiązaniu umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia trzeba zawrzeć jego przyczynę oraz klauzulę o prawie podwładnego do odwołania. Jeżeli zakończenie współpracy nie miało podstaw prawnych, to poszkodowany pracownik może ubiegać się o odszkodowanie od pracodawcy.

Pozew o nieuzasadnione zwolnienie z pracy

Aby otrzymać rekompensatę za utracone stanowisko, trzeba napisać specjalne pismo. Pozew o niesłuszne zwolnienie z pracy powinien być dostarczony do odpowiedniej jednostki sądu pracy w ciągu 21 dni od momentu otrzymania wypowiedzenia.

Dokument musi określać strony konfliktu. Oznacza to, że trzeba podać dokładne dane pracodawcy oraz pracownika: imiona i nazwiska, adresy kontaktowe, numery telefonów, nazwę firmy. Kolejny ważny element to określenie wartości przedmiotu sporu. Osoba składająca pozew powinna napisać, jakiego odszkodowania żąda.

Warto pamiętać, że opłaty sądowe zależą właśnie od kwoty, którą zamieścimy w pozwie. Jeżeli domagamy się sumy nieprzekraczającej 50 000 zł, to nie trzeba płacić. W przypadku wyższych kwot sąd będzie wymagał opłaty wynoszącej 5% wartości przedmiotu sporu. W przypadku wygranej pracodawca ma obowiązek pokryć koszta rozprawy.

Każdy pozew musi zawierać uzasadnienie oraz dowody np. kopię umowy oraz wypowiedzenia, zeznania świadków lub opinie biegłych sądowych.

Zostaw komentarzKategorie informacyjne

Najnowsze oferty pracy:

  Pracownik produkcji w zakładzie szklarskim

  Obsługa taśmy produkcyjnejObsługa maszyn produkcyjnych (po przyuczeniu)Pakowanie elementów gotowych (szkło)Prace porządkoweDyspozycyjność (praca w systemie zmianowym od pn. do pt.)Miele widziane wykształcenie techniczne i/lub praca na produkcji przy...

  >> Pokaż szczegóły oferty

  Doradca Klienta Biznesowego Mobile

  Bezpośrednia współpraca z Klientem Biznesowym (segment LME).Sprzedaż usług telekomunikacyjnych.Umiejętność  budowania relacje z KlientemZaangażowanie do pracy oraz chęć nauki.Zdolności organizacyjne, samodzielność oraz dynamizm w...

  >> Pokaż szczegóły oferty

  Pracownik w Dziale Wędliny / Sery / Mięso

  MAMY DLA CIEBIE:stabilne zatrudnienie: umowę o pracę, umowę na czas nieokreślony już po pół roku,możliwość dostosowania wymiaru etatu,pracę w systemie zmianowym,zniżkę na zakupy w Carrefour od pierwszego dnia pracy,szkolenia zawodowe i...

  >> Pokaż szczegóły oferty
WIĘCEJ OFERT PRACY
logo-rynek-pracy-w-Olsztynie

 2018 PRACA W OLSZTYNIE © WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE