Znajomość języków obcych to dziś jeden z podstawowych wymogów na rynku pracy. Kandydat ubiegający się o pracę powinien znać minimum dwa języki obce, w tym biegle angielski. Jako drugi język jest wciąż mile widziany – niemiecki lub rosyjski. W cenie są też języki orientalne i skandynawskie, które coraz częściej są określane mianem języków przyszłościowych.
Władanie językami obcymi jest wymagane praktycznie w każdej dobrej ofercie pracy. Pracodawcy poszukują z reguły osób płynnie posługujących się językiem angielskim i niemieckim. Zależy im na tym, by znajomość języka obcego pozwalała na swobodne funkcjonowanie w środowisku pracy.
Poziomy znajomości języka
Języki obce są atrakcyjnym punktem w CV. Opis poziomu języków obcych powinien być szczerym i konkretnym opisem umiejętności lingwistycznych. Należy także wyeksponować międzynarodowe certyfikaty i dyplomy, potwierdzające kwalifikacje językowe.
Poziom języka w CV najlepiej opisać za pomocą powszechnie stosowanej klasyfikacji przyjętej przez Radę Europy pod nazwą: Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ).
Ta sześciopoziomowa skala pozwala określić umiejętności w mówieniu, czytaniu, słuchaniu i pisaniu w języku obcym. Nadaje ona poszczególnym poziomom następujące określenia:
A1 – poziom początkujący,
A2 – poziom niższy średnio zaawansowany,
B1 – poziom średnio zaawansowany,
B2 – poziom wyższy zaawansowany,
C1 – poziom zaawansowany,
C2 – poziom profesjonalny.
Jakie języki gwarantuję pracę?
Język angielski to podstawa na obecnym rynku pracy. Na znaczeniu jednak zyskują inne języki m.in. niemiecki, włoski i hiszpański. Sytuacja na rynku pracy wymusza na pracownikach nieustannie podnoszenie kwalifikacji. Stąd też coraz częściej stawiają oni na naukę nawet najbardziej wymagających języków obcych. Do ich grona zalicza się takie języki jak: arabski, chiński, francuski, norweski i rumuński.
Inwestycja w języki obce się opłaca. Ich znajomość daje gwarancję powodzenia w procesach rekrutacyjnych. Praktyczna znajomość języków zwiększa szansę kandydata na zdobycie dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy zarobkowej.
Certyfikaty językowe
Informację o certyfikatach językowych należy uwzględnić obok poziomu znajomości języka. Dlatego oprócz nazwy certyfikatu języka obcego m.in. FCE, CAE, EFB warto też dodać adnotację typu: certyfikat B2 angielski. Ta wskazówka jest mile widziana w CV, ponieważ nie każdy pracodawca zna wszystkie obowiązujące certyfikaty.
Okres ważności niektórych certyfikatów językowych jest ograniczony. Na przykład dokumenty potwierdzające znajomość języka angielskiego, jak IELTS czy TOEFL obowiązują tylko przez 2 lata. Po tym okresie znowu trzeba przystąpić do egzaminu. Mając to na uwadze, w liście motywacyjnym można podać dokładną datę otrzymania certyfikatu.
Kłamanie w CV
Profesjonalne CV musi być naszpikowane tylko prawdziwymi informacjami. Kłamstwa są niedopuszczalne, szczególnie w sekcji języków obcych.
Firmy poszukujące kandydatów ze znajomością języków obcych rzadko przyjmują deklaracje kandydatów co do znajomości języka. Większość z nich przeprowadza wstępne rozmowy w danym języku obcym. Ta weryfikacja jest potrzebna, ponieważ niektóre osoby zawyżają niestety swoje umiejętności językowe.