Stres w pracy – przyczyny, skutki, jak sobie radzić z sytuacjami stresowymi

Przyczyny stresu w pracy

Internetowy Słownik Języka Polskiego PWN podaje następującą definicję stresu: stan wzmożonego napięcia nerwowego, będący reakcją na działanie negatywnych bodźców fizycznych lub psychicznych. Psychiczne napięcie związane z pracą pojawia się w wielu zawodach. Niektóre profesje są bardziej stresujące, inne mniej. Stres zawodowy może występować wtedy, gdy przełożony stawia podwładnym zbyt wysokie wymagania nieodpowiadające ich umiejętnościom i kompetencjom. Zatrudniony wie, że nie jest w stanie poprawnie wypełnić zadań, a to powoduje nerwy w pracy. Bardzo ważną rolę w firmie odgrywa atmosfera.

Osoby, które mają kontakt z klientami, są narażone na stres w pracy. Niestety nie każda rozmowa będzie przyjemna. Kontrahenci często bywają niegrzeczni oraz roszczeniowi. Kłótnie mogą skutecznie podnieść ciśnienie na cały dzień wypełniania zadań.

Stres w pracy zawodowej powoduje także duża odpowiedzialność, jaka ciąży na pracownikach. Lekarze, pielęgniarki, sędziowie czy policjanci muszą liczyć się z tym, że wykonywane zawody stanowią obciążenie dla psychiki. Niektóre profesje są stresujące, ponieważ niosą ze sobą ryzyko zagrożenia zdrowia lub życia np. strażacy, górnicy, ratownicy górscy, żołnierze, korespondenci wojenni, pracownicy wysokościowi.

Do innych przyczyn stresu w pracy zalicza się także następujące czynniki:

  • monotonne zadania,
  • restrykcyjne godziny wykonywania obowiązków,
  • brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym,
  • brak stabilnego zatrudnienia, niepewność o zaplecze finansowe,
  • słabo sprecyzowana pozycja w strukturze organizacyjnej,
  • brak możliwości rozwoju,
  • niezdrowa rywalizacja,
  • napięte relacje między współpracownikami.

Skutki stresu w pracy

Stres ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Przede wszystkim pojawiają się stany lękowe, niepokój oraz niechęć np. do pójścia do firmy. Nerwowe sytuacje sprawiają, że ciało ludzkie przestaje poprawnie funkcjonować. Skutki stresu zawodowego to między innymi: depresja, drażliwość, obniżona odporność, bezsenność, częste występowanie chorób cywilizacyjnych (cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory, zawały i ataki serca), pociąg do używek takich jak alkohol czy papierosy, a czasem nawet narkotyki. Osoby zestresowane narzekają na bóle głowy, kołatanie serca, problemy z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej, nasilenie problemów żołądkowych i trawiennych.

Jak sobie radzić ze stresem w pracy?

Jeżeli nasza praca sprawia, że jesteśmy wiecznie poddenerwowani, to warto znaleźć sposoby na walkę z nerwami. Z podwyższonym hormonem stresu (kortyzolem) świetnie radzi sobie wysiłek fizyczny. Nawet krótki spacer naokoło budynku firmy (jeśli jest taka możliwość) pozwoli wziąć kilka głębszych oddechów i uspokoić się. Warto także słuchać relaksującej muzyki podczas wykonywania zadań.

Bardzo ważny jest również tryb życia, jaki prowadzimy po pracy. Aktywność fizyczna, zdrowa żywność pozwalają naszemu organizmowi odpocząć od ciągłego napięcia. Można także zapisać się na zajęcia relaksacyjne, medytacje lub poświęcić czas wolny na rozwijanie swoich pasji. Przede wszystkim należy przestać myśleć i mówić o rzeczach, które sprawiają, że czujemy się podenerwowani. Spotkania z przyjaciółmi, gorąca kąpiel, dobra książka pomogą zapanować nad stresem.

Zostaw komentarz



Avatar for puśka

puśka

4 lata ago

Na odstresowanie polecam jazdę na rowerze

Kategorie informacyjne

Najnowsze oferty pracy:

  • Pracownik ogólnobudowlany

    Powiatowy Urząd Pracy w Lidzbarku Warmińskim

    Dodane: wczoraj, Lokalizacja: warmińsko-mazurskie/ Kraszewo

    pokrycia dachowe izolacje, prace remontowe Wymagania inne:

  • Pomoc kuchenna

    Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie

    Dodane: wczoraj, Lokalizacja: warmińsko-mazurskie/ Szczytno

    Obsługa kasy fiskalnejObsługa klientaKrojenie warzywZmywanie Dbanie o czystość na saliPRACA: poniedziałek-piątek w godz. 9:00-17:00 Wymagania inne: mile widziane roczne doświadczenie w gostronomii

Więcej ofert pracy
logo-rynek-pracy-w-Olsztynie

 2018 PRACA W OLSZTYNIE © WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE