Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

zatrudni na stanowisko:

Doradca zawodowy
Miejsce pracy: Olsztyn

Umowa o pracę

Zakres zadań i odpowiedzialności na w/w stanowisku:
  • Realizacja działań na rzecz rozwoju i dostosowania kompetencji studentów i absolwentów do wymogów rynku pracy, a w tym:
    • poradnictwo edukacyjno-zawodowe - udzielanie porad indywidualnych w tym informacji niezbędnych do podejmowania decyzji zawodowych w szczególności o ofercie Uczelni, zawodach, rynku pracy oraz możliwościach szkolenia i kształcenia, podnoszenia kwalifikacji i przekwalifikowania,
    • diagnoza potencjału i preferencji zawodowych w celu zaplanowania ścieżki edukacyjno-zawodowej,
    • analiza braków kompetencyjnych w zakresie obszarów tzw. kompetencji miękkich u studentów i absolwentów, we współpracy z przedstawicielami pracodawców i jednostek dydaktycznych oraz studentów i absolwentów,
    • wsparcie w przygotowaniu profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych,
    • organizacja i prowadzenie warsztatów grupowych mających na celu wyposażenie uczestników w wiedzę i kompetencje w zakresie aktywnego wychodzenia na rynek pracy,
    • prowadzenie coachingu kariery jako uzupełnienie usługi doradczej związanej z rozwijaniem konkretnych kompetencji przydatnych do swobodnego poruszania się po rynku pracy,
    • prowadzenie symulacji rozmów kwalifikacyjnych (realizacja mini sesji Assessment Center),
    • udzielanie informacji o ofertach praktyk i miejsc pracy oraz współpraca z wydziałami w zakresie promocji oferty zatrudniania studentów i absolwentów,
  • Analiza rynku pracy - identyfikacja trendów panujących na rynku pracy, a w tym:
    • badanie potrzeb pracodawców w kontekście oczekiwanych kwalifikacji i kompetencji studentów, absolwentów jako przyszłych kandydatów do pracy,
    • badanie potrzeb studentów UWM, w tym opinii na temat realizowanych studiów, ewentualnych luk kompetencyjnych,
    • badanie losów zawodowych absolwentów UWM, w tym opinii absolwentów na temat zrealizowanych studiów, ewentualnych luk kompetencyjnych.
  • Inicjowanie, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z pracodawcami na rynku lokalnym, ogólnokrajowym i międzynarodowym w zakresie: pozyskiwania miejsc realizacji staży i praktyk dla studentów i ofert pracy dla przyszłych absolwentów, a także badania opinii pracodawców o absolwentach.
  • Współtworzenie i aktualizacja bazy pracodawców i bazy informacji o kwalifikacjach absolwentów poszczególnych kierunków.
  • Współorganizacja różnego rodzaju wydarzeń/eventów promujących pracodawców na uczelni i spotkań studentów z pracodawcami w tym sesji rekrutacyjnych dla firm.
  • Współorganizacja spotkań w siedzibach pracodawców w celu promocji studentów zainteresowanych różnymi formami aktywności zawodowej (praktyki, staże, zatrudnienie).
  • Popularyzacja działań prowadzonych przez komórkę organizacyjną na rynku lokalnym i ogólnokrajowym.
  • Promocja oferty kształcenia wśród kandydatów na studia.
  • Prowadzenie sprawozdawczości i przygotowywanie raportów, prezentacji, analiz i zestawień w zakresie objętym działaniem komórki organizacyjnej.
Oczekiwania wobec Kandydata:
  • Wykształcenie wyższe w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym; preferowane wykształcenie magisterskie w zakresie: doradztwa zawodowego, psychologii, pedagogiki, socjologii, ekonomii, zarządzania, prawa, lub studia podyplomowe dotyczące problematyki rynku pracy (np. zawodoznawstwo), doradztwa zawodowego
  • Pożądane kursy uzupełniające z zakresu doradztwa zawodowego potwierdzone certyfikatami (zaświadczeniami).
  • Wiedza z zakresu przepisów prawa normujących zasady poradnictwa zawodowego oraz podstaw prawa pracy.
  • Co najmniej 1 rok doświadczenia zawodowego jako doradca zawodowy (w obszarze doradztwa zawodowego).
  • Wiedza z zakresu rynku pracy i szeroko rozumianego obszaru HR.
  • Umiejętność prowadzenia warsztatów.
  • Praktyczna znajomość narzędzi i metod diagnostycznych w zakresie kompetencji miękkich.
  • Biegła obsługa pakietu Office.
  • Wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne w szczególności w zakresie:
    • skutecznej komunikacji
    • pracy zespołowej
    • umiejętności negocjacji
    • rozwiązywania konfliktów.
  • Umiejętności organizacyjne.
  • Umiejętności analityczne.
  • Inicjatywa w działaniu, chęć do nauki i dzielenia się wiedzą oraz doświadczeniem.
  • Sumienność, skrupulatność w realizacji powierzonych zadań.
  • Wysoki poziom odpowiedzialności.
  • Umiejętność działania pod wpływem stresu i presją czasu.
  • Znajomość języka angielskiego umożliwiająca swobodną komunikację (znajomość innych języków obcych będzie atutem).
Wymagania dodatkowe:
  • Ukończony kurs z umiejętności trenerskich potwierdzony certyfikatem/zaświadczeniem.
  • Ukończony kurs z coachingu potwierdzony certyfikatem/zaświadczeniem.
Oferujemy:
  • Umowę o pracę na okres próbny, a następnie na czas określony do 31.08.2020 r.
  • Możliwość rozwoju zawodowego w dynamicznym środowisku i atmosferze sprzyjającej uczeniu się - dostęp do zasobów platformy edukacyjnej (kursy, szkolenia on-line, etc.).
  • Kompleksowy onboarding (wdrożenie pracownicze).
  • Benefity pracownicze.
  • Atrakcje kulturalne i sportowe.