Olsztyn – praca z orzeczeniem

Niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia z życia zawodowego. Wiele osób z grupą inwalidzką znajduje pracę w tzw. zakładach pracy chronionej. Jakie możliwości w tym zakresie stwarza Olsztyn?

Olsztyn – niepełnosprawni

Bywa, że osoby niepełnosprawne mają trudności ze znalezieniem pracy. Może to wynikać nie z braku umiejętności czy wykształcenia, ale na przykład z powodu niedostosowania infrastruktury przedsiębiorstw do potrzeb niepełnosprawnych. Tymczasem jest mnóstwo zawodów, w których osoby „z orzeczeniem” mogą się doskonale sprawdzić. Ponadto wiele firm zatrudniających niepełnosprawnych może liczyć na dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności: znaczną (pierwsza grupa inwalidzka), umiarkowaną (druga grupa inwalidzka) oraz lekką (trzecia grupa inwalidzka). Z każdym stopniem wiążą się określone udogodnienia w miejscu pracy. Wszystkie osoby niepełnosprawne mają prawo do:

  • dostosowania stanowiska pracy oraz pomieszczeń higieniczno-sanitarnych do ich potrzeb (najpóźniej 3 miesiące od podjęcia pracy),
  • dodatkowej, 15-minutowej przerwy, liczącej się do czasu pracy.

Niepełnosprawni nie mogą również pracować w nocy (chyba że zgodzi się na to lekarz medycyny pracy) oraz mają prawo odmówić uczestniczenia w podróżach służbowych.

Osoby z pierwszą i drugą grupą inwalidzką mogą ponadto skorzystać z dodatkowych 21 dni wolnego na turnus rehabilitacyjny, leczenie bądź poddanie się badaniom. Zgodnie z Kodeksem pracy przysługuje im też 10 nadliczbowych dni urlopu wypoczynkowego. Co więcej, osoby takie nie powinny pracować dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo.

Należy pamiętać, że dodatkowe dni wolne nie należą się osobom z trzecią grupą inwalidzką. Ponadto niepełnosprawni mogą pracować najwyżej przez 8 godzin dziennie (40 godzin tygodniowo), chyba że są zatrudnione w charakterze stróża mienia.

Olsztyn – orzekanie o niepełnosprawności

By korzystać z ulg i dofinansowania, osoba z grupą inwalidzką musi przedstawić w miejscu pracy dokument stwierdzający stopień jej niepełnosprawności. W Olsztynie orzeczenie o niepełnosprawności wydaje Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, który ma swoją siedzibę przy ulicy Bema 5. Interesanci są przyjmowani w dni robocze w godzinach 7:00–15:00.

Do wniosku, którego wzór można pobrać ze strony internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie, należy dołączyć:

  • ważne zaświadczenie o stanie zdrowia wnioskującego, wystawione przez lekarza rodzinnego lub specjalistę, wydane na potrzeby Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Zaświadczenie to ulega przedawnieniu po 30 dniach,
  • kserokopię dokumentacji medycznej, notarialnie poświadczoną o zgodności z oryginałem,
  • dodatkowe dokumenty, które mogą wpłynąć na decyzję komisji.

Wniosku nie trzeba składać osobiście – możliwe jest również wysłanie go pocztą.

Należy też pamiętać, że samo orzeczenie o niepełnosprawności nie jest dokumentem wystarczającym do rozpoczęcia pracy. Niepełnosprawni muszą jeszcze uzyskać zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do podjęcia zatrudnienia.

Olsztyn – zakłady pracy chronionej

Niepełnosprawni mogą podjąć zatrudnienie w zakładach pracy chronionej. Są to przedsiębiorstwa, których infrastruktura została specjalnie przystosowana do zatrudniania osób należących do różnych grup inwalidzkich. Zakłady pracy chronionej dostają dofinansowanie od PFRON-u na zakup odpowiedniego sprzętu i oprogramowania, przystosowanie pomieszczeń do potrzeb niepełnosprawnych czy zorganizowanie dla nich szkoleń. Wysokość świadczenia jest uzależniona od stopnia niepełnosprawności zatrudnionego, obowiązującego minimalnego wynagrodzenia w danym roku.

Warto pamiętać, że o dofinansowanie mogą ubiegać się również firmy z wolnego rynku, niemające statusu zakładów pracy chronionej. W takich przypadkach refundacja jest jednak niższa.

W Olsztynie praca „z orzeczeniem” jest możliwa między innymi w takich zakładach chronionych jak:

  • piekarnia,
  • wytwórnia sprzętu do pakowania,
  • agencja ochrony,
  • firma meblarska.

Olsztyn – praca niepełnosprawnych

W Olsztynie pracę z orzeczeniem o niepełnosprawności można znaleźć między innymi za pośrednictwem Miejskiego Urzędu Pracy w Olsztynie, który przyjmuje bezrobotnych od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00. Warto też śledzić oferty pojawiające się na stronie Ośrodka Informacji dla Osób Niepełnosprawnych.

Olsztyńskie firmy oferują niepełnosprawnym na przykład pracę na stanowisku magazyniera, specjalisty ds. kadr czy w charakterze osoby sprzątającej.

Zostaw komentarz



Avatar for Olga

Andrzej Piskorz

3 lata ago

Jestem zainteresowany pracą w ochronie proszę o kontakt

Kategorie informacyjne

Najnowsze oferty pracy:

  • Konsultant ds. rekrutacji telefonicznej

    Praca.pl

    Dodane: dzisiaj, Lokalizacja: warmińsko-mazurskie/ Olsztyn

    Co będziesz robić? Realizować indywidualne oraz zespołowe cele sprzedażowe i jakościowe. Prowadzić rozmowy telefoniczne oraz obsługiwać aplikacje od kandydatów. Efektywnie korzystać z wewnętrznych systemów rekrutacyjnych. Dobierać oferty pracy adekwatne...

  • Marketing Assistant

    BIG Poland

    Dodane: dzisiaj, Lokalizacja: warmińsko-mazurskie/ Ostróda

    Key Responsibilities: Develop and execute marketing strategies for commercial properties. Manage social media and digital marketing campaigns. Coordinate events, promotions, and marketing activities. Prepare reports, presentations, and creative materials....

Więcej ofert pracy
logo-rynek-pracy-w-Olsztynie

 2018 PRACA W OLSZTYNIE © WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE