Operator CNC – kwalifikacje, wymagania, zarobki

Kurs CNC – co to jest?

Obecnie wiele firm poszukuje specjalistów, którzy są w stanie obsługiwać maszyny sterowane numerycznie za pomocą komputera. Odpowiednie kwalifikacje zdobywa się na specjalnym kursie operatorów CNC (z ang. Computerized Numerical Control). Na rynku można znaleźć bardzo dużo placówek edukacyjnych oferujących szkolenia. Wybierając szkołę, należy zwrócić szczególną uwagę na liczbę zajęć praktycznych. Są one najważniejszym elementem edukacji. Do wzięcia udziału w kursie CNC nie jest wymagane wyższe wykształcenie. Przed rozpoczęciem lekcji warto zapoznać się rysunkami technicznymi maszyn i urządzeń, ponieważ ułatwi to przyswajanie wiedzy. Ceny szkoleń w Olsztynie zaczynają się od 2500 zł.

Obsługa maszyn CNC – kwalifikacje

Kwalifikacje operatora maszyn CNC można zdobyć na wyżej wymienionych kursach, które obejmują zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Szkolenia różnią się od siebie stopniem zaawansowania. Po zakończeniu edukacji uczestnicy otrzymują certyfikaty, dzięki którym szanse na zdobycie dobrze płatnej pracy znacznie wzrastają. Istotne jest, aby operatorzy znali techniki obróbki poszczególnych detali za pomocą urządzeń CNC (zalicza się do nich między innymi frezarki, tokarki, szlifierki oraz wytaczarki).

Operator CNC – wymagania

Zatrudniając specjalistów CNC, pracodawcy najczęściej wymagają wykształcenia zawodowego o kierunku mechanik lub elektryk, dokumentu poświadczającego ukończenie szkolenia oraz umiejętności obsługi komputera. Niektóre przedsiębiorstwa mogą szukać kandydatów, którzy już mają wyższe wykształcenie (automatyka i robotyka) oraz duże doświadczenie w branży CNC. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanych zadań i stopnia ich zaawansowania. Czasami sam kurs CNC nie będzie wystarczający. Niezależnie od oferty pracy, kluczowe są pewne cechy specjalistów np. analityczne myślenie, skrupulatność, umiejętność pracy pod presją czasu. Fachowcy powinni też wiedzieć, jak odczytać dokumentację techniczną.

Operator CNC – praca

Rynek pracy cały czas się zmienia. Pojawiają się nowe technologie, dlatego potrzebni są specjaliści, którzy będą w stanie obsłużyć coraz bardziej zautomatyzowane hale produkcyjne. Operatorzy CNC pracę mogą znaleźć w zakładach przemysłu metalowego, drzewnego lub tworzyw sztucznych. Do ich podstawowych obowiązków należą między innymi:

 • kontrola pracy maszyny,
 • serwisowanie urządzeń,
 • dokonywanie napraw.

Jeśli specjaliści mają wyższe wykształcenie, są odpowiedzialni również za wykonywanie szkiców prostych detali, opracowywanie i modyfikację istniejących programów, wczytywanie programów do sterownika czy wprowadzanie danych narzędzi i parametrów skrawania do maszyny.

Ile zarabia operator CNC?

Doświadczeni operatorzy maszyn sterowanych numerycznie są cenieni i poszukiwani przez pracodawców na terenie całego kraju. Czy przekłada się to na ich zarobki? Najniższe pensje wynoszą około 3400 zł brutto. Na najwyższe wynagrodzenie, 4760 zł brutto, może liczyć około 25% specjalistów. Osoby z wyższym wykształceniem technicznym są lepiej opłacane.

Zostaw komentarzKategorie informacyjne

Najnowsze oferty pracy:

 • Tokarz – Ślusarz

  ALKAZ Plastics S.A.

  Dodane: dzisiaj, Lokalizacja: warmińsko-mazurskie/ Olsztyn

  Opis stanowiska: obsługa tokarki manualnej, dobór narzędzi oraz materiału. utrzymanie w dobrym stanie maszyny oraz miejsca pracy. Wymagania: doświadczenie zawodowe na podobnym stanowisku (produkcja jednostkowa) umiejętność czytania i pracy z rysunkami...

 • Referent ds. administracyjno-finansowych

  Urząd Dozoru Technicznego

  Dodane: dzisiaj, Lokalizacja: warmińsko-mazurskie/ Olsztyn

  Kluczowe obowiązki: Przyjmowanie i wysyłka korespondencji, w tym korespondencji elektronicznej i tradycyjnej. Obsługa klienta, w tym udzielanie wsparcia w zakresie procedur firmowych. Zarządzanie dokumentacją, w tym jej przechowywanie, archiwizowanie i...

Więcej ofert pracy
logo-rynek-pracy-w-Olsztynie

 2018 PRACA W OLSZTYNIE © WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE