Praca w ochronie, Olsztyn – wymagania, licencje, agencje pracy

Muszą być sprawni fizycznie, mieć dobry wzrok i nie bać się sytuacji konfliktowych – wykwalifikowani pracownicy ochrony są na wagę złota. Jak znaleźć pracę w tym charakterze w okolicach Olsztyna?

Zadania pracownika ochrony – Olsztyn

Pracownik ochrony fizycznej to ktoś, kto zapewnia bezpieczeństwo osobom lub mieniu i pilnuje porządku w wyznaczonym miejscu. Zadania osoby zatrudnionej na tym stanowisku mogą być jednak bardzo różne.

Niektórzy ochroniarze pracują stacjonarnie w siedzibie firmy czy osoby prywatnej. Wówczas ich zadaniem jest kontrolowanie, kto wchodzi i wychodzi z budynku, wydają przepustki czy dbają o to, by na terenie przedsiębiorstwa nie znalazł się ktoś niepożądany.

Pracownicy ochrony są również delegowani na różnego rodzaju wydarzenia, mają za zadanie np. konwojowanie utargu albo biorą udział w interwencjach, gdy klient firmy ochroniarskiej zaalarmuje, że doszło do włamania. Osoby pracujące w tym zawodzie organizują też ewakuacje i współdziałają ze służbami porządkowymi w sytuacjach zagrożenia.

W Olsztynie jest wiele firm i instytucji korzystających z usług agencji ochrony. Warto pamiętać, że często jest to praca w systemie dwu- i trzyzmianowym.

Ochroniarz, Olsztyn – wymagania

Jakie wymagania stawia się kandydatom na to stanowisko? Pochodzące z Olsztyna firmy ochroniarskie chętnie zatrudniają osoby bez doświadczenia. Drugorzędna jest też kwestia wykształcenia – do podjęcia tej pracy wystarczy ukończenie podstawówki lub szkoły gimnazjalnej.

Najważniejsze, by kandydat cechował się odpornością na stres, umiał zachować „zimną krew” w sytuacjach zagrożenia, miał zdolność podejmowania strategicznych decyzji pod presją czasu, a także był osobą zdrową pod względem fizycznym i psychicznym.

By rozpocząć pracę ochroniarza, kandydat musi odbyć kurs, w którym zostanie przyuczony do zawodu.

Licencja ochrony – Olsztyn

Na rynku pracy znaleźć można oferty zarówno dla wykwalifikowanych pracowników ochrony, jak i tych, którzy zostaną przyuczeni do zawodu w siedzibie firmy. Zarobki tych pierwszych są zwykle znacznie wyższe. Certyfikowani ochroniarze zyskują prawo do wykonywania wielu odpowiedzialnych zadań, np. konwojowania osób i wartościowego mienia. W określonych sytuacjach mogą też użyć siły – korzystając np. z pałek, paralizatorów, pasów obronnych i ręcznych miotaczy gazu – w celu obrony lub obezwładnienia osoby stwarzającej zagrożenie.

Od 1 stycznia 2014 roku kandydaci na kwalifikowanego pracownika ochrony nie mają obowiązku posiadania licencji. Zamiast certyfikatów po przebyciu kursu zostają wpisani na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej Komendy Głównej Policji.

Wpisane na listę mogą zostać osoby, które:

 • ukończyły 21 lat,
 • są absolwentami 8-letniej szkoły podstawowej lub gimnazjum,
 • przedstawią zaświadczenie o niekaralności za przestępstwo umyślne,
 • wobec których nie toczy się postępowanie karne,
 • mają zdolność do czynności prawnych,
 • uzyskały nienaganną opinię od powiatowego komendanta policji,
 • przeszły pozytywnie badania lekarskie i psychologiczne.

Kursy na ochroniarzy prowadzą w Olsztynie agencje ochrony oraz szkoły policealne i trwają one od kilkunastu tygodni do kilkunastu miesięcy – w zależności od trybu nauczania. Nauka obejmuje między innymi elementy samoobrony, techniki zabezpieczania imprez masowych, podstawy kryminalistyki i prawa. Kurs na ochroniarza kończy się egzaminem państwowym, sprawdzającym wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne kandydata.

Agencje ochrony – Olsztyn, praca

 W Olsztynie firmy ochroniarskie oferują zatrudnienie zarówno wykwalifikowanym ochroniarzom, jak i osobom dopiero stawiającym pierwsze kroki w tym zawodzie.

Zarobki różnią się w zależności od uprawnień i ciążącej na pracowniku odpowiedzialności. Ogólnopolska mediana wynagrodzeń ochroniarzy wynosi 2220  zł brutto. 25% najgorzej opłacanych osób otrzymuje pensję poniżej 2100 zł. Jedna czwarta najlepiej zarabiających może liczyć na stawkę wyższą niż 2790 zł.

Praca niepełnosprawnych – Olsztyn, ochrona

Choć ochroniarze powinni cechować się doskonałym zdrowiem i być w stanie interweniować w sytuacji zagrożenia, liczne oferty pracy w tym charakterze są kierowane do osób niepełnosprawnych. Wielu firmom to się po prostu opłaca – zatrudniając taką osobę mogą uzyskać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych.

Nie ma przepisu zakazującego pracowania niepełnosprawnym w tym charakterze. Można się jednak zastanawiać, czy niektóre rodzaje niepełnosprawności – na przykład ruchowa czy niedowidzenie – nie uniemożliwiają właściwego wykonywania obowiązków służbowych ochroniarza. Niemniej w większości przypadków osoby niepełnosprawne, a także emeryci i renciści, są zatrudniani do pilnowania mienia.

Zostaw komentarzKategorie informacyjne

Najnowsze oferty pracy:

  Analityk danych GIS

  Zadania:opracowywanie danych z nalotów fotogrametrycznych,analizy przestrzenne na danych wektorowych oraz chmurze punktów / LIDAR,opracowanie map wektorowych,współpraca z zespołem terenowymi.dobra znajomość obsługi komputera PC,znajomość oprogramowania GIS...

  >> Pokaż szczegóły oferty

  Analityk Danych

  Miejsce pracy: Olsztyn, Polska Główne obowiązki:opracowanie map numerycznych i pochodnych.znajomość oprogramowania klasy GIS,dobra znajomość obsługi komputera PC,wykształcenie techniczne (mile widziana geodezja, energetyka),umiejętność pracy w...

  >> Pokaż szczegóły oferty

  Doradca Klienta [rekrutacja online]

  Będziesz odpowiedzialny za:Pozyskiwanie nowych Klientów i sprzedaż produktówWspółpracę i utrzymywanie relacji z obecnymi KlientamiZbieranie rat od KlientówOferujemy:Umowę cywilnoprawną o świadczenie usług – odprowadzamy należne składki do...

  >> Pokaż szczegóły oferty
WIĘCEJ OFERT PRACY
logo-rynek-pracy-w-Olsztynie

 2018 PRACA W OLSZTYNIE © WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE