Ratownik medyczny – jak zostać, praca, zarobki, obowiązki

Ratownik medyczny – praca

Ratownicy medyczni znajdą zatrudnienie w szpitalach, jednostkach Państwowego Ratownictwa Medycznego, w placówkach pogotowia ratunkowego, w stacjach GOPR-u czy schroniskach górskich. Najczęściej to właśnie oni pojawiają się na miejscu wypadku jako pierwsi. Ratownik medyczny powinien posiadać szeroki zakres wiedzy medycznej począwszy od tego, jak udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym po obeznanie w zasadach prowadzenia akcji ratowniczych.

Jak zostać ratownikiem medycznym?

Aby móc rozpocząć pracę w tym zawodzie, należy spełnić szereg wymagań. Podstawowym jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Do zawodu ratownika medycznego przygotowują uczelnie wyższe. Na kierunku ratownictwo medyczne wykładane są następujące przedmioty: biochemia, patologia, anatomia, zdrowie publiczne, farmakologia w ratownictwie, medyczne zabiegi ratunkowe, dydaktyka ratownictwa. Bardzo często w programie nauczania znajdują się zajęcia z języka migowego, technik samoobrony, oraz podstawy prawa.

Uprawnienia ratownika medycznego

Oprócz dyplomu uczelni wyższej kluczowe są uprawnienia ratownika medycznego. Aby je zdobyć, należy zdać Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego oraz odbyć półroczny staż w instytucjach mających prawo do jego prowadzenia. Dodatkowo ratownicy medyczni, tak jak przedstawiciele innych zawodów związanych ze służbą zdrowia, muszą się cały czas dokształcać i regularnie brać udział w kursach, szkoleniach lub konferencjach, za które otrzymują punkty. Pracownicy są z nich rozliczani w pięcioletnim cyklu. Jeżeli dana osoba nie uzyskała odpowiedniej liczby punktów, nie ma prawa dalej wykonywać zawodu.

Obowiązki ratownika medycznego

Praca w służbie zdrowia obarczona jest dużą odpowiedzialnością. Jeden błąd może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu pacjentów lub nawet doprowadzić do ich śmierci. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do wykonywania zadań. Do głównych obowiązków ratowników medycznych należą:

  • udzielanie pierwszej pomocy na miejscu wypadku,
  • przeprowadzanie szczegółowego wywiadu z pacjentem (jeśli nie stracił przytomności),
  • ocena parametrów życiowych ofiar wypadków,
  • posługiwanie się sprzętem medycznym,
  • zapobieganie zakażeniom,
  • transportowanie pacjentów,
  • przekazywanie personelowi szpitali wszystkich kluczowych informacji o stanie zdrowia pacjentów,
  • sporządzanie dokumentacji.

Zadania ratownika medycznego

Oprócz przeprowadzania podstawowych czynności medycznych, ratownicy medyczni muszą także oceniać miejsce wypadku i zabezpieczać je tak, aby nie doszło do kolejnych nieszczęśliwych sytuacji. Do zadań ratownika medycznego należy również sprawdzanie daty ważności leków oraz kontrola materiałów i urządzeń będących wyposażeniem karetki ratunkowej oraz apteczek.

Ile zarabia ratownik medyczny?

Wykonywanie zadań w ratownictwie medycznym cechuje się dużą odpowiedzialnością. Od zatrudnionych wymaga się nie tylko szerokiej wiedzy. Również umiejętności pracy w zespole często pod presją stresu, komunikatywności oraz zdolności do szybkiego podejmowania decyzji. W związku z tym, że praca ta nie należy do łatwych, często pojawia się pytanie, ile zarabia ratownik medyczny. Pensje zaczynają się od kwoty 2620 zł brutto, a sięgają 4000 zł brutto.

Czas pracy ratownika medycznego

Decydując się na wykonywanie zadań w ratownictwie medycznym, trzeba być świadomym, że czas pracy ma charakter zmianowy. Dyżury pełni się w różnych godzinach, często w niedziele oraz święta ustawowo wolne. Dlatego od ratowników medycznych wymaga się dyspozycyjności o każdej porze dnia i nocy. Oznacza to, że ratownicy medyczni powinni cechować się wytrzymałością.

Zostaw komentarz



Kategorie informacyjne

Najnowsze oferty pracy:

  • Przedstawiciel handlowy

    AMEX

    Dodane: dzisiaj, Lokalizacja: warmińsko-mazurskie/ Olsztyn

    Budowa i obsługa rynku na podległym terenie. Branża budowlana - technika mocowań i wierceń Wykształcenie minimum średnie Czynne prawo jazdy kat. B Znajomość pakietu office Doświadczenie jako przedstawiciel handlowy min.3 lata Znajomość branży budowlanej...

  • Szpachlarz

    Powiatowy Urząd Pracy w Lidzbarku Warmińskim

    Dodane: dzisiaj, Lokalizacja: warmińsko-mazurskie/ Lidzbark Warmiński

    Szpachlowanie-przygotowywanie, wygładzanie,wykańczanie, obrabianie powierzchni ścian metodą szpachlowania. Wymagania inne: mile widziane doświadczenie zawodowe w zawodzie szpachlarz lub umiejętności szpachlowania

Więcej ofert pracy
logo-rynek-pracy-w-Olsztynie

 2018 PRACA W OLSZTYNIE © WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE